Edycja II, rok 2024
Zasada równości szans i niedyskryminacji to umożliwienie Wszystkim osobom bez względu na m.in. płeć, wiek lub pochodzenie, czy przeżywane trudności pełnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia, na jednakowych zasadach.
Zapewnianie wsparcia osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom ze spektrum autyzmu, stosując racjonalne usprawnienia jest kluczowe w pokonywaniu trudności związanych z codziennym studiowaniem.
Fundacja Alpha już prawie od 17 lat towarzyszy dzieciom i osobom dorosłym ze spektrum autyzmu, zapewniając kompleksowe wsparcie w różnych sferach życia. Kładziemy też duży nacisk na dzielenie się wiedzą i na pracę nad podnoszeniem świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu.
Mamy zaszczyt zaprosić wszystkie Wydziały Lubelskich Uczelni, ale również Placówki z całej Polski oraz studentów do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Zapraszamy do zgłaszania dobrych praktyk i rozwiązań wprowadzonych na danym Wydziale, które odpowiadają na potrzeby studentów ze spektrum autyzmu. Każde rozwiązanie ułatwiające studiowanie osobom ze spektrum autyzmu jest dla nas na wagę złota!
Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń – Kapituła nagrodzi Wydziały Uczelni, które poprzez swoje praktyki odpowiadają w sposób szczególny na potrzeby osób ze spektrum autyzmu, w których wprowadzone zmiany odczuwalnie zmieniają na co dzień życie studentów.
W skład Kapituły Konkursu, edycja II, rok 2024 wchodzą:
Monika Richardson, Właścicielka Richardsonschool, dziennikarka, konferansjerka, szkoleniowiec,
dr Martyna Jarocka, Prodziekan ds. Kierunków Medycznych, Wydział Wychowania Fizycznego i Zdrowia, AWF, Filia Biała Podlaska
dr hab. Anna Prokopiak, Prezes Fundacji Alpha,
dr hab. Dariusz Skórczewski, prof. KUL, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych,
lek. med. Piotr Olszak,
Filip Mazur, Partner Fundacji Alpha.
Wierzymy, że zgłoszone usprawnienia będą inspiracją i kierunkiem działania dla kolejnych placówek. Niech wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb studentów ze spektrum autyzmu stanie się standardem na wszystkich polskich uczelniach.
Nagroda w postaci certyfikatu „Wydział przyjazny dla Każdego” to wyróżnienie dla Uczelni, a równocześnie jej wizytówka.
Dla wyróżnionych przewidziane są również nagrody rzeczowe.
Zgłoszenia przyjmujemy od końca kwietnia (Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu i akceptacji neuroróżnorodności) do końca czerwca 2024 r.
Finał i ogłoszenie wyników: Koniec sierpnia 2024 r.
Zgłoszenia Wydziału, w formie wypełnionego formularza należy przesyłać drogą mailową na adres: biuro@autyzmlublin.pl
FORMULARZE DO POBRANIA
Patronat Honorowy PFRON
W 2023 roku odbyła się I edycja Konkursu, w której nagrodzone zostały dwa Wydziały.
Tytuł „Wydziału przyjaznego dla Każdego” oraz nagroda rzeczowa (lampa antydepresyjna) dla:
1. Wydziału Wychowania Fizycznego i Zdrowia, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Filia w Białej Podlaskiej
2. Wydziału Nauk Humanistycznych, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie
Zapraszamy do posłuchania, jak o projekcie mówią Zwycięzcy I edycji, 2023 r. Rozmowa na antenie TVP3 Lublin / To dobry dzień
DYPLOMY UZNANIA za udział w projekcie otrzymują:
1. Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej
2. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
3. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania, wysłuchać i wesprzeć Cię w każdy możliwy sposób. Nie wahaj się z nami skontaktować – Twój głos jest dla nas ważny!
Skontaktuj się